top of page

 

 NPC ALUMNI BY DISTRICT 

(Listed by end date of term)

DISTRICT 16

2001 Laurie Hawkes (Chair 2001)

2002 Deborah Pilla-Volpi

2003 Anne Grunseich

2004 Silas Ford 

2005 Ann Parks (Vice Chair 2004; Chair 2005)

2006 Ivy Fredericks

2007 Betsy Harding

2008 Betty Crowley

2009 Kathy Mullen

2010 Grant Babyak

2011 John Knox

2012 Michael Pytosh (Chair 2011)

2013 Margaret Monahan-Bopp (Sec/Treas)

2014 Kathleen Knox (Sec/Treas 2013)

2015 Anne Cox (Chair 2014)

2015 Sheila Stoltz

2016 Jennifer Mackesy (Chair 2015)

2017 Michelle Meyercord

2018 Katie Shah

2019 Larry Bettino (Chair 2018, Treasurer 2019)

2020 Louise Parzick

2021 Helen Knapp

2023 Jocelyn Angelone (retired 2022)

2022 Dean Vanderwarker

2023 Sandra Borducci

2024 Wendy Halley (Chair '23)

2025 Simone Kane 

DISTRICT 17 

2001 Dennis Tormey

2002 Joan Henle

2003 Jane Vergari (Vice Chair 2002)

2004 Jane Bierwirth (Sec/Treas 2003; Chair 2004)

2005 Tom Welling

2006 Steve Palfrey (Chair 2006)

2007 Brian Beglin (Chair 2007)

2008 Jennie Thomas

2009 Steve Tighe

2010 Steve Thomas (Vice Chair 2010)

2011 Michelle Faselt

2012 Mark Connors

2013 Diron Jebejian

2014 Won Young Giuriceo (Chair 2013; Vice Chair 2014)

2015 Elizabeth Vranka (Treasurer 2015)

2016 Jennifer Lescott (Vice Chair 2016)

2017 Sara Kenny

2018 Tania Neild

2019 Andrew Harwood

2020 David Brashear

2021 Lianne de Serres

2022 Ed Reilly (Chair 2022)

2023 Michael Ching

2024 Laura Busker

2025 Jamie Powell Schwartz

DISTRICT 18

2001Dreux Claiden (Vice Chair 2000)

2002 Julie Sullivan (Chair 2002)

2003 Maureen Hackett

2004 Jayne Warman (Sec/Treas Spring 2004)

2005 Margy Whyte

2006 Mariellen Carpenter

2007 Don Gogel Moved 

2008 Susan Meaney (Vice Chair 2007; Chair 2008)

2009 Jim Keating (Chair 2009)

2010 Tony Lemberger

2011 Henry Blom

2012 Robert Diserens

2013 Jan von Mehren

2014 Carlos Lamadrid (moved, served two years)

2014 Kathleen Knox (Sec/Treas 2013; completed Lamadrid term)

2015 Jane Moynihan

2016 Steve Kraemer (Vice Chair 2015; Chair 2016) Moved

2017 Alain Sunier

2018 Gillian Mueller Goddard

2019 Courtney McCarthy (resigned, served two years)

2020 Abby Hail

2021 Greg Gilliam (Chair 2020)

2022 Jeff Hine (completed McCarthy term, Vice Chair 2021&22)

2023 Elizabeth Kiehner: 

2024 Tatiana Castro-Taboas (Secretary '23) 

2025 Vincent McBride 

DISTRICT 19

2001William Donner

2002 Kathryn Hicks

2003 Maureen Veitch (Sec/Treas 2002; Chair 2003)

2004 Mary Thaler (Chair Fall 2004)

2005 Maryann Bugas

2006 Bob Shearer

2007 Marianna Bruton

2008 Leslie Alberti

2009 Leslie Meyers

2010 Anna Foley

2011 Dale Frehse

2012 Bob Galbraith (Vice Chair 2011; Chair 2012)

2013 Melissa Warble

2014 Michael Gaffney

2015 Romy Coquillette

2015 David Pasquale 

2016 Sharon Robinson (Co-Secretary 2015)

2017 Berit Block 

2018 Michael Meyers

2019Jim Purdy

2020 George Zivic

2021 Thomas Hansen (Secretary 2020)

2022 Nick Willoughby (Secretary 2021; 2022)

2023 Shelly Klose 

2024 Jonathan Beercurrent

2025 Alexandra Remmel 

 

DISTRICT 20

2002 Edmund O’Toole (Vice Chair 2001)

2003 Pam Minetti (Vice Chair 2003)

2004 Jeffrey Horn

2005 Tess Lewis

2006 Allison Devlin

2007 Priscilla Bender

2008 Antoine Broustra

2009 Bill Grealy (Vice Chair 2008)

2010 Beth Campbell (Sec/Treas 2009)

2011 Elizabeth Yienger (Sec/Treas 2011)

2012 Brigid Buendia

2013 Michael Broderick (Vice Chair 2012)

2012 Chris Granger (moved, served one year term)

2014 Mark McWilliams (completed Granger term)

2015 Richard Thomas

2016 Jim Fowler (Treas 2016)

2017 Tim Reidy (Chair 2017)

2018 Cathy Flanagan (Co Vice Chair 2017)

2019 Lindy Devereux (Vice Chair 2018; Chair 2019)

2020 Valerie Otto (Vice Chair 2019; Treasurer 2020)

2021 Katie McGrath (Treasurer 2021)

2022 Beata Gocyk-Farber

2022 Eleyna Whittingham (retired 2022)

2023 Jose Manuel Rodriguez

2024 Robert Andrews - current

2025 Tracey Di Brino - current

DISTRICT 21

2001John Casterline (Sec/Treas 2000)

2002 Douglas Rossini (Sec/Treas 2001)

2003 Janis Cohen

2004 Mary Dennen

2006 Joan Rudd

2007 RuthAnn Brazill (Vice Chair 2006; Vice Chair 2007)

2008 Barbara Biel

2009 Mary Petite Yoo

2010 Bruce Jackson (Vice Chair 2009; Chair 2010)

2011 Sugar Genereaux (Sec/Treas 2010)

2010 Peter Licursi 

2012 Patrick Noone 

2013 Giselle Licursi

2014 Joan Gasior (Vice Chair 2013)

2015 Tracy Walsh (Sec/Treas 2014)

2015 Amy Wiser (Co-Sec 2015)

2017 Tara Saridakis (Secretary 2016)

2018 Niamh Hartlett Merluccio (Treasurer 2017)

2019  Charlotte Rizzo 

2020 Vanessa O'Friel

2021Rich Gegenwarth (Chair 2021)

2022 Lee Huang (completed Rizzo term)

2023 Chris O’Gorman (Vice Chair 2023)

2024 James Cherundolo (Treasurer 2023)

2025 Anne Marie Hein Niogi current

DISTRICT 22

2001George Michas

2002 Kenneth Nochols

2003 Letizia Alvisi-Seirup

2005 John Corry

2006 Schatze Thorp (Sec/Treas 2006)

2007 Murdoch McBride

2008 Adriana LaRaja (Sec/Treas 2008)

2009 Bob McGrath

2010 Joseph Peddy

2011Tom Burns

2012Laura Stichter

2012 Alexandra H. Nicholas (moved, served one year)

2013 Peter Thorp

2014 Mark Vollmer

2015 Craig Unis (completed Nicholas and Thorp term)

2015 Joseph Villanueva (resigned, served two years)

2017 Dale Frehse (Secretary 2017)

2018 Jim King (Co Vice Chair 2017)

2019 Donald Bringle (completed Villanueva term, elected to add’l 3 yrs)

2020 Jessica Turko (Secretary 2019; Vice Chair 2020)

2021 Susan Meaney

2022 Anthony Mercando

2023 Gail Solomon (resigned 2022)

2023 Donald Bringle (replaced G. Solomon by temporary appt)

2023 Erin Lovett 

2025 Michael Girimonti

bottom of page